Husqvarna 445 e-series new powerful all-round saw for people who value professional qualities in a saw. The X-Torq® engine means lower fuel consumption and reduced emission levels. Auto return stop switch, tool-less chain tenioner and visible fuel level makes the saw easier to handle. Equipped with Smart Start® and fuel pump to every time ensure easy starts. Available with TrioBrake™.

Smart Start®
The engine and starter have been designed so the machine starts quickly with minimum effort. Resistance in the starter cord is reduced by up to 40%.

Air Injection
Centrifugal air cleaning system for reduced wear and longer operating time between filter cleanings.
X-Torq®
Deliver lower fuel consumption and reduced exhaust emission levels in accordance with the world´s most stringent environmental regulations.

Easy to start
Combined start/stop switch and fuel pump make the saw very easy to start.

Quick-release air filter
Facilitates cleaning and replacement of the air filter.

Felling marks
Distinct felling marks for better felling precision.

Combined choke/stop control
Combined choke/stop control allow for easier starting and reduce the risk of engine flooding.

Snap-lock cylinder cover
Snap-lock cylinder cover saves time when changing spark plugs and cleaning.
| Cylinder displacement | 45.7 cm³ |
|---|---|
| Power output | 2.1 kW |
| Idling speed | 2700 rpm |
| Maximum power speed | 9600 rpm |
| Cylinder bore | 42 mm |
| Cylinder stroke | 33 mm |
| Ignition system | Walbro MB |
| Ignition module air gap | 0.3 mm |
| Spark plug | Champion RCJ7Y, NGK BPMR7A |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Carburettor model name | C1M/X5131 |
| Fuel tank volume | 0.45 lit |
| Oil tank volume | 0.26 lit |
| Oil pump type | Fixed flow |
| Oil pump capacity | 9-9 ml/min |
| Chain pitch | .325″ |
|---|---|
| Recommended bar length, min-max | 33-50 cm |
| Chain speed at max power | 17.34 m/s |
| Bar mount | Small |
| Equivalent vibration level (ahv , eq) front / rear handle | 1.9/2.6 m/s² |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear | 103.3 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 114 dB(A) |
| Weight (excl. cutting equipment) |
|---|



Combined choke/stop control đầm dùi bê tông
Trả lờiXóa