Husqvarna 450 e-series Chainsaw new powerful all-round saw for people who value professional qualities in a saw. The X-Torq® engine means lower fuel consumption and reduced emission levels. Auto return stop switch, tool-less chain tensioner and visible fuel level makes the saw easier to handle. Equipped with Smart Start® and fuel pump to every time ensure easy starts.


Smart Start®
The engine and starter have been designed so the
machine starts quickly with minimum effort. Resistance in the starter cord is reduced by up to 40%.
Air Injection
Centrifugal air cleaning system for reduced wear and longer operating time between filter cleanings.
X-Torq®
Deliver lower fuel consumption and reduced exhaust emission levels in accordance with the world´s most stringent environmental regulations.
Quick-release air filter
Facilitates cleaning and replacement of the air filter.
Ergonomic rear handle
Increased comfort with soft inlay, ergonomic trigger and assymetrical handle.
Felling marks
Distinct felling marks for better felling precision.
Combined choke/stop control
Combined choke/stop control allow for easier starting and reduce the risk of engine flooding.
Snap-lock cylinder cover
Snap-lock cylinder cover saves time when changing spark plugs and cleaning.

Engine specification
| Cylinder displacement | 50.2 cm³ |
| Power output | 2.4 kW |
| Idling speed | 2700 rpm |
| Maximum power speed | 9600 rpm |
| Cylinder bore | 44 mm |
| Cylinder stroke | 33 mm |
| Ignition system | Walbro MB |
| Ignition module air gap | 0.3 mm |
| Spark plug | NGK BPMR7A |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Carburettor model name | C1M/X5131 |
| Fuel tank volume | 0.45 lit |
| Oil tank volume | 0.26 lit |
| Oil pump type | Fixed flow |
| Oil pump capacity | 9-9 ml/min |
Cutting equipment
| Chain pitch | .325″ |
| Recommended bar length, min-max | 33-50 cm |
| Chain speed at max power | 17.34 m/s |
| Bar mount | Small |
Emission, vibration & noise data
| Equivalent vibration level (ahv , eq) front / rear handle | 2.3/2.7 m/s² |
| Sound pressure level at operators ear | 103.5 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
Overall dimensions
| Weight (excl. cutting equipment) | 5.1 kg |
http://maycuaxich.com/
Maximum power speed máy đầm dùi bê tông
Trả lờiXóa