Chainsaw Husqvarna 440 e-series, new lightweight and efficient all-round saw, ideal for those looking for a chainsaw that is exceptionally easy to start and manoeuvre. Featuring X-Torq® engine for lower fuel consumption and reduced emission levels. Equipped with Smart Start®, fuel pump and Auto return stop switch for easier starting. Easier handling with tool-less chain tensioner.


Smart Start®
The engine and starter have been designed so the machine starts quickly with minimum effort. Resistance in the starter cord is reduced by up to 40%.
Air Injection
Centrifugal air cleaning system for reduced wear and longer operating time between filter cleanings.
X-Torq®
Deliver lower fuel consumption and reduced exhaust emission levels in accordance with the world´s most stringent environmental regulations.
Quick-release air filter
Facilitates cleaning and replacement of the air filter.
Ergonomic rear handle
Increased comfort with soft inlay, ergonomic trigger and assymetrical handle.
Felling marks
Distinct felling marks for better felling precision.
Combined choke/stop control
Combined choke/stop control allow for easier starting and reduce the risk of engine flooding.
Snap-lock cylinder cover
Snap-lock cylinder cover saves time when changing spark plugs and cleaning.

Engine specification
| Cylinder displacement | 40.9 cm³ |
| Power output | 1.8 kW |
| Idling speed | 2900 rpm |
| Maximum power speed | 9000 rpm |
| Cylinder bore | 42 mm |
| Cylinder stroke | 31 mm |
| Ignition system | Walbro MBU-33 |
| Ignition module air gap | 0.3 mm |
| Spark plug | NGK BPMR7A |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Carburettor model name | Zama EL41 |
| Fuel tank volume | 0.37 lit |
| Oil tank volume | 0.25 lit |
| Oil pump type | Fixed flow |
| Oil pump capacity | 13-13 ml/min |
Cutting equipment
| Chain pitch | .325″ |
| Recommended bar length, min-max | 33-45 cm |
| Chain speed at max power | 14.69 m/s |
| Bar mount | Small |
Emission, vibration & noise data
| Equivalent vibration level (ahv , eq) front / rear handle | 2.5/3.2 m/s² |
| Sound pressure level at operators ear | 102 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 114 dB(A) |
Overall dimensions
| Weight (excl. cutting equipment) | 4.4 kg |
http://maycuaxich.com/
Combined choke/stop control đầm dùi
Trả lờiXóa