Husqvarna 455 e-series Rancher is an ideal saw for landowners and part-time users who require a high-powered, heavy-duty and responsive workmate for all cutting conditions. Chainsaw combines the best characteristics of its predecessor with new, facilitating technology and ergonomics. This model is equipped with a tool-less chain tensioner, for quick and easy adjustment of the chain.


X-Torq®
Deliver lower fuel consumption and reduced exhaust emission levels in accordance with the world´s most stringent environmental regulations.

Quick-release air filter
Facilitates cleaning and replacement of the air filter.

Combined choke/stop control
Combined choke/stop control allow for easier starting and reduce the risk of engine flooding.

Tool less chain tensioning
Quick and easy chain tensioning and assembling of the bar and the chain without using any tools.

Air Injection
Centrifugal air cleaning system for reduced wear and longer operating time between filter cleanings.

Three-piece crankshaft
Forged three-piece crankshaft for maximum durability for the toughest applications.

Ergonomic grip
Angled front handle for better grip and natural working position.

LowVib®
Effective anti-vibration dampeners absorb vibration, sparing the user’s arms and hands.
| Cylinder displacement | 55.5 cm³ |
|---|---|
| Power output | 2.6 kW |
| Idling speed | 2700 rpm |
| Maximum power speed | 9000 rpm |
| Cylinder bore | 47 mm |
| Cylinder stroke | 32 mm |
| Ignition system | SEM AM50 |
| Ignition module air gap | 0.3 mm |
| Spark plug | Champion RCJ7Y, NGK BPMR7A |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Carburettor model name | Walbro WTA |
| Fuel tank volume | 0.44 lit |
| Oil tank volume | 0.32 lit |
| Oil pump type | Adjustable flow |
| Oil pump capacity | 6-17 ml/min |
| Chain pitch | .325″ / 3/8″ |
|---|---|
| Recommended bar length, min-max | 33-50 cm |
| Chain speed at max power | 20 m/s |
| Bar mount | Small |
| Equivalent vibration level (ahv , eq) front / rear handle | 3.4/4.5 m/s² |
|---|---|
| Sound pressure level at operators ear | 104 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 114 dB(A) |
| Weight (excl. cutting equipment) | 5.8 kg |
|---|
Husqvarna 455 e-series Rancher Petrol Chainsaw



0 nhận xét:
Đăng nhận xét